הנסיכה פוזי בביקורת

* לחיצה על הסריקות תאפשר קריאה נוחה

ועכשיו הנסיכה גם בפורמט דיגיטלי

הנסיכה פוזי זכתה בצל"ש במגזין "הורים וילדים"!

הנסיכה פוזי - הורים וילדים-1-page-001

טל מרמלשטיין ב"ישראל היום", 20.8.2014

הנסיכה פוזי - ישראל היום-page-001

מור אסאל ממליצה ב"לאשה":

מור אסאל בלאישה

טלי כוכבי כותבת באתר הפנקס:

"הנסיכה פוזי היא כמעט גלגול של ג'רלדין, שנתיים-שלוש מאוחר יותר, למרות שדמותה נכתבה בידי סופרת אחרת ויצאה בהוצאה אחרת (הוצאת "כנפיים" החדשה של הסופרת-עורכת-מתרגמת רונית רוקאס שהעזה ופתחה במצב של שוק ספרים רעוע הוצאת ספרים חדשה לילדים).

"פוזי היא ילדה שעולה לכיתה א'. היא מפחדת מהמעבר לבית הספר כי אמא לא יכולה ללוות אותה לתוך הכיתה כמו שיכלה בגן (הנקודה הזאת אמריקאית מאוד, ועלולה ליצור חרדות מיותרות אצל ילדים ישראלים. עד כמה שידוע לי ברוב בתי הספר המקומיים הורים בהחלט יכולים ללוות את ילדיהם לכיתה החדשה, ואילו בבית ספרה של פוזי יש שלט עליו כתוב "נשיקה ושלום" ומשם פוזי אמורה ללכת לבדה במסדרון עד מורתה שממתינה לה בפתח הכיתה. השלט, הפרידה והמסדרון הארוך תופסים מקום משמעותי בפחדיה של פוזי ובעלילת הספר, וחשוב לשים לב שהם לא ייצרו אפקט מלחיץ שלא לצורך אצל קוראי העברית).

"במקרה של פוזי, פנטזיית הנסיכות היא פנטזיה מעצימה. יש לה חצאית בלט ורודה קרועה ובלויה אבל "החצאית הזאת היא הבגד האהוב על פוזי בכל העולם כולו. היא לבשה אותה במשך כל הקיץ, יום אחרי יום. היא הרגישה מיוחדת כשלבשה אותה. פוזי לא גלתה לאיש, אבל כשלבשה את חצאית הבלט הורודה, היא היתה הנסיכה פוזי, הנסיכה הורודה. הנסיכה פוזי יכולה ללכת לכל מקום. לעשות כל דבר". ולכן פוזי רוצה ללבוש אותה לבית הספר, כדי לקבל אומץ וכוח לקראת ההתמודדות עם החדש והמפחיד.

"הסיפור כתוב מגובה עיניה של ילדה בגיל הרלוונטי, ורוב ההתרחשויות המתוארות בו אמנם בנאליות (קנאה באח קטן, חשש מבית הספר, ילדים גדולים שמספרים לה סיפורי זוועה על המפלצות במסדרון) אבל הן מתוארות בשילוב של כנות וחן שבכוחם לעורר הזדהות רבה. הספר מחולק לפרקים ומודפס בפורמט קטן ואוורירי עם אותיות גדולות ומנוקדות ואיורים נעימים – כזה שמאפשר לילדים בשלב ראשית קריאה גם להרגיש שהתמודדו בכוחות עצמם עם ספר "ארוך של גדולים", וגם לנוח בין פרק לפרק ולצבור תחושת הישג מצטברת.

"החלק היותר מעניין ומקורי מגיע לקראת סוף הספר, כאשר פוזי פוגשת במקרה את המורה העתידית שלה בחנות, מתביישת, נבוכה, מתחבאת, אבל כתוצאה מהמפגש המעט מביך הזה נוצר רעיון אנושי, קשוב ויצירתי – המורה מציעה שכל ילד ילבש את הבגד האהוב עליו ליום הלימודים הראשון, וכולם מקיימים תהלוכה שמחה וצבעונית שעוזרת להם להיכנס לבית הספר החדש בתחושה עליזה ובטוחה יותר. "מיס לי היתה מוקפת ילדים. הם בכלל לא נראו כמו תלמידי בית ספר! פוזי ראתה ילדה בפיז'מה וילד בתלבושת כדורגל. ילד אחר נעל נעלי בית ענקיות בצורת דינוזאור. היתה עוד ילדה שלבשה חצאית בלט. החצאית שלה היתה כחולה."

"בסוף הספר מופיעים ציטוטים שנכתבו, כביכול במחברתה של פוזי ובהם היא מתארת את רגשותיה לגבי שלל נושאים שהוזכרו בספר ומזמינה את הילדים הקוראים לשתף אותה בחוויותיהם האישיות. זה רעיון מצוין והוא כתוב היטב, אבל אתרי האינטרנט שכתובותיהם מופיעות הם האתרים של הסופרת והמאיירת דוברות האנגלית – משבחרה ההוצאה לפנות ישירות לילדים הקוראים בעברית ולבקש מהם תגובות, טוב היה, הגם שמדובר בהוצאה חדשה שאני בטוחה שנמצאת עדיין בחבלי לידה, להציע גם כתובת דואר (רגילה או אלקטרונית) לפניות בעברית. אני צופה שילדים וילדות רבים ירצו לענות על שאלותיה של פוזי ולהתכתב אתה. רגע לפני תחילת שנת הלימודים, הנסיכה פוזי היא בהחלט בת לוויה ראויה ומשמחת לכל העולות והעולים לכיתה א'."

נירה לוין כותבת באתר דף דף:

"הנסיכה פּוֹזי והתהלוכה של כיתה א הוא סיפור על התמודדות, על פתיחות ועל גמישות…"

הנסיכה פוזי בדףדף

"…דוגמה לספרות פסיכולוגיסטית בנושא זה הוא הספר "הנסיכה פוזי והתהלוכה של כיתה א'", שכתבה סטפני גרין, שראה אור לאחרונה, ואף מוזכר בכתבה זו לחיוב. רונית רוקאס, שתרגמה את הספר והוציאה אותו לאור, מציינת כי לא בחרה את הספר דווקא בשל הטיפול שלו במעבר לכיתה א'. "אם כבר, העיסוק בנושא היה הסיבה היחידה שגרמה לי להסס מעט. אני לא אוהבת ספרות שכל מטרתה לפתור בעיה. אבל בסופו של דבר, הבנתי שזו לא סיבה לפסול סדרה מקסימה שכזאת, רק כי היא עוסקת בסוגיה כה מרכזית בחיי הקוראים. בעיניי, זו בראש וראשונה סדרה שמצטיינת בהבנה עמוקה של הגיל הזה, והיא מצליחה לשרטט דמות אמינה של ילדה בת שש".

האם המעבר לכיתה א' הוא אכן טראומטי כל כך?

"אין ספק שזהו אחד האירועים החשובים ביותר בילדות המוקדמת. לא במקרה זהו זיכרון שטבוע בנו גם בבגרותנו. זה אולי לא בהכרח זיכרון טראומטי – או לפחות אני מקווה כך – אך זה בוודאי אירוע דרמטי מאוד, וכל ספרות אוהבת דרמה. עם זאת, אני חוששת שלא מעט ספרים עוסקים בנושא הזה מתוך תפיסה שספרות ילדים היא כלי טיפולי ולא חוויה ספרותית-אמנותית של ממש. לא מעט ספרים שעוסקים בנושא הזה, כמוהם כספרות גמילה ממוצץ או מחיתול, ולכן צריך לברור את הספר המתאים בקפידה, כזה שגם יציע חוויה רגשית עמוקה, ואפילו חוויה אסתטית".

גם אפרת מונשרי גורן כותבת ב-ynet:

"הסיפור מתחיל חמישה ימים בדיוק לפני שפוזי, שמעדיפה לראות את עצמה יותר כנסיכה פוזי מאשר ילדה רגילה, עולה לכיתה א'. פוזי רוצה ללבוש את בגד הריקוד האהוב שלה. לא רק פוזי מעדיפה בגד מסויים או בובה, חפץ מעבר או "חפץ מזל", עוזרים לילדים רבים להתמודד עם המעבר והפחדים. בגילאים האלו תראו שילדים מוכנים לדבוק בחולצה ישנה ומרוטה או בבובה קטנה, אלו מעניקים להם ביטחון.

"העניינים מסתבכים כשפוזי מבינה שלא ניתן להגיע לבית הספר בלבוש שכזה, וכך והיא צריכה להתמודד גם עם המעבר וגם עם הדרישה להתלבש אחרת. הסוף, כמובן, טוב.

"דבר ההורים: אמנם הילד טען שמדובר ב"ספר של בנות", הוא לא עזב אותו עד שסיים וסיפר בהתלהבות על העלילה. הספר מיועד לקריאה של ההורים לילדים או לילדים שיודעים כבר לקריא היטב."

הנסיכה פוזי בבלוג "גם ילדים" של חמוטל לוין:

הנסיכה פוזי אצל חמוטל

אודי מקסימוב כותב בדף הפייסבוק ספרים, המלצות סקירות:

https://www.facebook.com/groups/298333483614065/624986117615465/?notif_t=like

"המלצה של עטרת, בת 7, שגמרה את הספר בתוך שעה בשבת: "נהניתי מהספר הזה. הוא היה מותח ולא רגיל. יש בו הרבה דמיון וגם הרבה היגיון".הנסיכה פוזי הוא ספר ראשון בסדרה, ומתאים לילדים בראשית קריאה. האותיות גדולות, יש ניקוד, יש ציורים, הטקסט קצר יחסית ומתפרס על שתיים-שלוש שורות בכל דף. מומלץ לילדים בני 6-10."
"…זהו ספר חינני ועדין, שבסופו לומדת פוזי שיעור חשוב הן על ערכה של מתנה הניתנת בכוונה ובאהבה, והן על ערכה של חברות אמיתית, חשיבותה בחיינו וכוחה לגבור על כעסים, עלבונות והתקטננויות."
"הבת שלי, שבכיתה א', לאחרונה התחילה לקרוא לעצמה, בדרך כלל זה קורה רק אחרי שאני משגע אותה. אבל ביום חמישי, היא חזרה מבית הספר, ואחרי שעשתה שיעורי בית היא אשכרה קמה, לקחה את הספר, נשכבה על המיטה ולאהספיקה לקרוא עד שסיימה. וואו כמה שזה שימח אותי וריגש אותי, תענוג!"

 

מודעות פרסומת

מחשבה אחת על “הנסיכה פוזי בביקורת

  1. פינגבק: הנסיכה פוזי יצאה מההגנה | הוצאת כנפיים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s